Tehotenská masáž je špeciálna forma masáže, ktorá je zvlášť vhodná pre tehotné ženy. Najväčší rozdiel oproti iným masážam je v tom, že nie sú určené na rýchlu detoxikáciu. Dôvodom je, že unikajúce toxíny môžu mať nepriaznivý vplyv na vývoj plodu. Namiesto toho je cieľom upokojenie, príjemné uvoľnenie, fyzické a psychické dobitie.

Aké pozitívne účinky môžete pocítiť po tehotenskej masáži?

  • Zlepšenie nálady.
  • Môžete pociťovať analgetické účinky.
  • Pomôže vám uvoľniť sa a relaxovať.
  • Blahodárne pôsobí na bábätko, ktoré môže byť počas kúry aktívnejšie a následne zaspí v brušku.
  • Vďaka miernym močopudným účinkom pomáha v boji proti nadmernému hromadeniu vody v tele.

Tehotenské masážne hmaty pôvodne pochádzajú zo švédskej masáže, v súčasnosti sú však populárne aj orientálne alternatívne formy masáží, ako napríklad thajská alebo yumeiho masáž. Orientálne masáže sú založené skôr na natiahnutí svalov ako na silné tlačenie, a to veľmi dobre vyhovuje potrebám žien počas tehotenstva.

Prečo je dôležitá tehotenská masáž?

Procesy, ktoré prebiehajú počas tehotenstva, spúšťajú v tele veľa zmien. Keď rastúce bruško začne chrbticu ťahať dopredu, zmení sa zaťaženie chrbtových svalov. Telo automaticky kompenzuje zmenené držanie tela, čo však môže spôsobiť preťaženie určitých svalov a ich citlivosť.

Zároveň sa v dôsledku hormonálnych zmien tkanivá mierne uvoľňujú, dochádza k rozšíreniu panvy, ktorá sa prispôsobuje rastúcemu plodu. Voľnejšie šľachy a kĺby ďalej zvyšujú zaťaženie svalov. Časté sú aj bolesti v hornej časti chrbta, svalov ramenného pletenca a bolesti trapézových svalov, ale je to pravdepodobnejšie v dôsledku stresu spôsobeného duševnými procesmi.

Tehotenská masáž dokáže zmierniť fyzické a psychické príznaky, a tým spôsobiť uvoľnenie a osvieženie.