Bankovanie je alternatívna liečebná metóda, pri ktorej sa sklenené banky rôzneho tvaru a veľkosti nahriate z vnútra teplým vzduchom prikladajú na kožu a podtlakom spôsobeným ochladením teplého vzduchu sa na ňu prisajú. Ako vzduch v bankách chladne, vytvorí sa podtlak a banka sa prisaje na telo. Suchá banka podtlakom spôsobí krvné podliatiny, ktoré po pár dňoch zmiznú. Napriek vzniku podliatin je bankovanie bezbolestná metóda. Alternatívou je banková masáž, ktorá nezanecháva krvné podliatiny. Bankovanie čistí kožný povrch, podporuje regeneráciu kože, zvyšuje teplotu kože a svalov, stimuluje podkožné kapiláry, zlepšuje krvný obeh, mení kyslé pH krvi na neutrálne až zásadité, čo zodpovedá čisteniu krvi, upravuje lymfatický obeh, stimuluje senzitívne nervy v koži, stimuluje vnútorné orgány a zlepšuje peristaltiku čriev.

Touto metódou sa dosahuje maximálneho prekrvenia postihnutého miesta s následným odstránením toxických a únavových látok. Používa sa pri chronických stuhnutiach svalstva, akútnych „seknutiach“ šije, pod lopatkami, či v oblasti krížov, ďalej pri odstraňovaní únavového syndrómu a pocitu vyčerpanosti, pri reumatických stavoch, stvrdnutí svalov, pri zápaloch, bolestiach, napätí svalov a ako podporná liečba celého radu chorôb. Harmonizuje energie v orgánoch a zvyšuje imunitu organizmu. Hlavným cieľom liečenia bankami je posilniť samoliečiace sily organizmu a zvyšovať jeho výkonnosť.

Účinky bankovania:

  • zrýchľuje sa metabolizmus v pokožke, zlepšuje sa činnosť potných a mazových žliaz, zvyšuje sa prísun živín ku tkanivám
  • podpora regenerácie kože a zvýšenie jej odolnosti voči vplyvom vonkajšieho prostredia
  • podtlakom sa stimuluje krvný a lymfatický obeh, zvýšený prietok krvi znamená zvýšenie teploty v pokožke a svaloch
  • u kĺbov bola pozorovaná zvýšená sekrécia synoviálnej tekutiny, bankovanie odstraňuje spazmy v okolí postihnutého kĺbu
  • stimuluje vnútorné orgány, zvyšuje peristaltiku, zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín
  • stimulácia nervových zakončení